Barion Pixel

Mi a dropshipping?

Jól tetted, hogy rákerestél erre az oldalra.

Ez a leírás tisztázza az alapokat és minden részletéről megosztom veled a saját, személyes tapasztalataimat is, hogy még könnyebben el tudd képzelni a folyamatot (és elkerülhesd azokat a hibákat, amiket én elkövettem).

Kezdjük azzal, hogy mi nem: önmagában a dropshipping üzlet sem egy olyan csodaszer, amellyel heti 4 munkaórával csilliárdos leszel.
Ugyanúgy termékeket fogsz eladni embereknek.
Ugyanúgy fel kell kutatnod a lehetséges vevőid, meg kell találnod, mire vágynak és megoldást kell tudnod adni rá. A megoldás lehet maga a termék, vagy egy árelőny, a nagyobb választék, vagy bármi egyéb.

Ha te hajlandó vagy elvégezni a munkát az elején, akkor a dropshippinggel később olyan üzleted lesz, ami képes automatizáltan havonta több milliós forgalmat bonyolítani neked. A felszabaduló idődben további dropship projekteket indíthatsz, amik még több pénzt termelnek.

De mi is az a dropshipping?

A dropshipping egy logisztikai megoldás.
A vásárlók kiszolgálásának egyszerűsítése.

Ha már tudod, hogy kiknek és mit szeretnél eladni, akkor a dropshippinggel megspórolhatod az első nagy beruházást az árukészletbe. (Ha még nincs ötleted, akkor itt fogsz kapni pár konkrét tippet.

Hogyan működik?

A dropshipping alapvetően online működő folyamat. Sokan webshopot üzemeltetnek dropship-rendszerben, de ennél több lehetőség van benne.

A termékek online értékesítése hagyományosan úgy történik, hogy a nagykereskedő nagy mennyiségben beszerzi az árút a gyártóktól, amit továbbad a kiskereskedőknek, akik kiszolgálják vele a vevőket („végfelhasználókat”). A nagyker úgy tud alacsony áron beszerezni, hogy nagy tételben vásárol.

A nagykereskedő más, kisebb cégekkel üzletel, ő csak a viszonteladókat szolgálja ki.

A vásárlók igazi kiszolgálását a kiskereskedő végzi. Az ő hozzáadott értéke, hogy vevőket szerez, terméktesztet csinál, csomagokat állít össze, termékleírásokat készít, vevői véleményeket gyűjt, ügyfélszolgálatot működtet, kezeli a garanciális, visszárus problémákat – azaz kiszolgálja a vásárlóit.

 

Ha dropshipping üzleted van, akkor nincs szükséged irodára, raktárra – csak egy számítógépre

A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a vállalkozó valamennyi tőkét befektet abba, hogy legyenek vevői és legyen árukészlete. Be kell rendelnie a nagykereskedőtől legalább egy minimális mennyiséget (jellemzően nem lehet egy termékből csak egy darabot, hanem mindig többet kell) és az már az ő kockázata, hogy lesz-e rá vevője, el tudja-e mindet adni.

Amikor a vevő megrendel egy terméket, akkor a kiskereskedő a saját raktárkészletéről kiszállítja.

Képzeld el ugyanezt raktárkészlet nélkül

A dropshipping módszer abban tér el ettől a hagyományos modelltől, hogy nem kell raktárkészletbe fektetned a pénzt.

Csak akkor rendelsz a nagykerből, amikor már eladtad a terméket.

Mivel a nagykereskedő amúgy is szállít ki csomagokat, ezért van erre embere. De továbbra sincs kapacitása vevőszerzésre, marketingakciók kidolgozására, ez továbbra is a kiskereskedő feladata.

Te például fel tudsz futtatni egy YouTube csatornát és a követőidnek eladni, de egy nagykereskedőnek  erre semmi erőforrása nincs. Se idejük, se kreativitásuk, mert őket leköti a készlet pörgetése.

A vevőid igényeit Te ismered, ezért tudsz jövedelmező üzletet építeni.

Mutatom, hogyan:

Mit kell tenned ahhoz, hogy legyen egy jól működő dropship üzleted?

  1. Szerezz egy dropshipping tevékenységgel is foglalkozó nagykert, ő lesz a beszállítód. Ez lehet egy erre specializálódott oldal (ilyen például az AliDropship), vagy egyetlen cég, amelyhez közvetlen kapcsolatod van. (Erről később.)
  2. Hozz létre egy felületet, ahol be tudod mutatni a termékeket, majd tereld ide a terméked iránt érdeklődő embereket. (Szándékosan nem webshopot írok, mert ne csak abban gondolkodj. Termékeket online értékesíthetsz landingoldalon, sales funnel-lel, hírlevélben, meg egy csomó más módon. Ha Neked mindez most még „kínaiul” van, akkor nyugi, később minden világos lesz.)
    Erre tökéletesen megfelel egy szépen felépített WordPress oldal és ehhez egy mindent leegyszerűsítő plugin (azaz készen kapható bővítmény). Neked csak az lesz a dolgod, hogy jó termékleírásokat készíts, a plugin pedig összeköti a weboldalad a nagyker online rendszerével és a vevő kiszolgálása megtörténik automatikusan.
  3. Az érdeklődők egy része ugyanis vásárolni fog tőled, rákattint arra, hogy megrendeli a terméket. Haladó online kereskedő már ekkor ki is fizetteti bankkártyával vagy PayPal-on keresztül. A többiek kénytelenek a lassabb és drágább utánvétre várni.
  4. Dropshipping módszerrel azonnal megkapod a pénzt. Csak miután beérkezett a megrendelés ára, az után rendeled meg a terméket dropship partneredtől. (Amatőrök ezt manuálisan csinálják, a profik plugint használnak.) Átutalod a partnerednek a termék nagykereskedelmi árát, a hasznod pedig marad a számládon. Átadod a vevőd szállítási címét, dropship partnered pedig becsomagolja és kiszállítja a terméket a vevőnek. A folyamatban nincs szükség arra, hogy kiskereskedőként Te egyáltalán találkozz a termékkel.

KELL NEKEM EGY ILYEN, jelentkezek !

[caldera_form id=”CF5e60d05251994″]

Lényegesen kevesebb vele a munka, mintha ott lennének a termékeid a raktárban.

Ezt onnan tudom, hogy működtetek dropshipping webshopot és volt hagyományos online üzletem is. Ez utóbbinál állandóan koordinálni kellett a készletet, egyensúlyozni azzal, hogy legyen is raktáron minden színből, minden méretből, de azért ne is menjen rá a teljes büdzsé arra, hogy készletet halmozok. Salgó polcokat kellett vennem, aztán még többet, aztán dobozokat, ládákat, bubis fóliát, térkitöltő habot, kis karton doboz, nagy karton doboz, széles ragasztószalag, ilyen kötöző, olyan boríték…

Egy idő után utáltam, hogy halmokban állnak itt a különféle csomagoló anyagok, mert rendetlenség és káosz hangulatot nyomott az irodára.

Ráadásul folyamatosan után kell rendelgetni ezeket, mert hol ez fogy ki, hol az. Persze sose egyszerre és nem is egy helyről lehet rendelni őket, szóval amíg nem csinálod, addig el se hinnéd, mekkora nyűg ez az egész csomagolgatás meg kiszállítás. Én legalábbis nem hittem. Azt gondoltam, hogy „ó, hát ez nem munka, a csomagolást pikk-pakk én is meg tudom csinálni.”

Francokat.

Vállalkozói vénával te sem akarsz alkalmazotti munkát csinálni.

Egy dropshipping üzlet pont ezeket fogja levenni a válladról. Nem kell alacsony értékű, monoton munkába ölnöd az időd, mások ezt (ingyen) megcsinálják helyetted. Neked elég az üzlettel foglalkoznod.

Saját dropshipping tapasztalatok, magyar cégekkel

A vállalkozók többsége a dropship bizniszt valamiért a nagy volumenű, sok termékes webshoppal azonosítja, ahová be van ömlesztve minden a sz*rtól a repülőig.

Mint fentebb írtam, a dropshipping egy logisztikai megoldás, tehát működtethetsz vele ilyen tömegtermék-webshopot is, de létrehozhatsz csak 3-4 termékre specializált landing oldalakat is. (Ez lesz a jobb megoldás.)

Nekem pont az egyedi termékek (névjegykártya, szórólap, reklámtábla) értékesítéséhez vált be a dropshipping.

Van, aki poénos feliratokat talál ki és ilyen pólókat, sapkákat meg egyebeket árul, de a gyártást és a kiszállítást más cég végzi. Ha ez érdekel, akkor ilyen cég a Letmicro, ami még webes felületet is ad a termékeidhez.

A gyártó (az én esetemben a nyomda) ugyanis nem akar foglalkozni marketinggel, nem kíván belekezdeni az értékesítésbe. Lehet, hogy  azért, mert nehézséget okoz nekik a sales, vagy éppen nem akar termékfejlesztés helyett emailekre válaszolni – nem tudom. A lényeg, hogy a nyomdász nyomtatni szeret, az én dolgom ebben a projektben a vevőszerzés, a megrendelések előkészítése és továbbítása a nyomdának.

Vedd észre, hogy a dropshipping kapcsán eddig végig termékeladásról beszéltünk, itt azonban szinte észrevétlenül szolgáltatást (grafikai tervezést) is értékesítek. A másik ilyen projektem a szén-monoxid vészjelzők online értékesítése, ahol a termékek eladása dropshipping módszerrel zajlik ugyan, de szolgáltatásként el lehet adni egy előzetes felmérést vagy helyszíni beszerelést.

 

Amikor beérkezett egy megrendelés, elektronikusan kiállítottam a számlát a vevőnek és a partnerem felé már úgy továbbítottam a megrendelést, hogy azzal együtt elküldtem az elkészített csomagcímkét. (Fontos, hogy legyen csomagcímke, mert csak így veszi fel a futár.) Mind a futárcéggel, mind a dropship partnercéggel hó végi elszámolásban vagyunk. Ekkorra már beérkeznek a megrendelések ellenértékei, így nem gond kifizetni a beszállítókat.

Összefoglalva tehát a hazai viszonyokat

Így építhetsz itthon dropshipping üzletet

magyar cégekkel is lehet dropshipping üzletet felépíteni, ha megbízható, jó partnerük vagy

minél több részletben segíted a leendő partnered, annál könnyebb dolgod van

meg kell oldanod egy sarkalatos pontot, a gördülékeny kiszállítást

Magyar sajátosság

Beszélnünk kell egy magyar sajátosságról, ami miatt döcögősebben fog menni az üzlet, mintha az USA-ban működtetnéd. Mert eddig azért elég könnyűnek hangzik, nem? Ha valamihez értesz, akkor soha nem volt még ennyire egyszerű felhúzni rá egy automatizált vállalkozást.
Elmondod a vevőidnek a termékről, hogy az miért jó, ők megvásárolják, neked pedig nincs vele több dolgod azon kívül, hogy a meglévő vevőidnek újabb termékeket kínálj.

Mi akkor a probléma, ami miatt Magyarországon ez egy kicsit nehezebb?
Hát az utánvét mánia. A dropshipping előnyét éppen az adja, hogy a megrendelés leadásakor ki van fizetve a termék, mert a vevő mindjárt át is utalja a pénzt, vagy kifizeti bankkártyával. Tehát az összeg már eleve nálad van, mikor a nagykerbe továbbítod a rendelést. (Vagy, ha használsz plugint, akkor az továbbítja automatikusan.)

Mi magyarok viszont valamiért ódzkodunk ettől, mert azt hisszük, hogy utánvéttel fizetni biztonságosabb, mint a bankkártyát használni az interneten.

Működtetek B2B webshopot is (ahol cégek vásárolnak tőlem) és azt figyeltem meg, hogy 2018-ban még a céges beszerzések is kb 70%-a utánvéttel történnek. A GKI Digital és az Árukereső.hu mérései szerint a teljes magyar online kereskedelemben átlag 76%-ban mennek utánvéttel a csomagok, ebből 58% a készpénzes tranzakció.

Abba az irányba megyünk, hogy kis lemaradással követjük az USA-t és az EU-t, tehát egyre többen és többen fognak előre fizetni, de szerintem ez most a legnagyobb mumus: rábírni az embereket arra, hogy használják a bankkártyájukat.

Adózás, számlázás, vám, GDPR adatkezelés

Amire itt nem kapsz választ, az az adózás. Online kereskedő vagyok, nem könyvelő, ezért nem tudnék neked felelősségteljes tanácsot adni ebben. Menj el a könyvelődhöz és vázold fel, hogy dropshipping üzletet akarsz építeni. Ő fog tudni segíteni abban, hogy miként alakulnak a költségeid, az ÁFA, meg ezek.

Ebben a tekintetben azért nem szeretném megosztani, hogy az én vállalkozásom hogyan jár el, mert lehet, hogy Neked teljesen más felállás lesz kifizetődő. Meg ha valamit ma leírok és holnapra megváltozik a szabályozás, akkor rám haragudnál ahelyett, hogy utánanéznél a megfelelő szakembernél.

Ugyanez igaz a vámra.

Ha EU-n kívüli dropship-partnert választasz, akkor a csomagra vámot kell majd fizetnie a címzettnek. Nagy dolog, építsd bele az árba.

Attól sem kell megijedni, ha az EU-n kívüli cégnek továbbítod a vevők adatait. Hiszen nem a lelküket raboljuk el, csak megadjuk a címüket a szállítónak. Ezt megfelelő módon bele kell venni az adatkezelési tájékoztatódba és kész.

Ezt sem neked kell feltalálnod, tudok erre ajánlani kiváló szakembert (igazi ügyvédről beszélek, nem ilyen neten talált GDPR „szakértőről”) . Ő pikk-pakk megcsinálja neked és nincs rá gondod.

 

(Ha idáig eljutottál az olvasásban, akkor valószínűleg komoly a szándékod. Hadd adjak itt még egy hasznos tippet: ha most kezded az üzletet, akkor ne elektronikai termékekkel kereskedj. Túl problémás a garancia, az európai csatlakozó eltalálása, a magyar nyelvű menü vagy leírás hiánya, és ezekkel annyi plusz feladatot veszel a nyakadba, hogy egyszerűen nem éri meg.

Keress olyan terméket, amit kevesen árulnak! És hagyd az olcsó gagyit.)

Kezdd el – segítek,  jelentkezz itt:

Ha értesz valamihez, használd ki! Ha van egy jó ötleted, csinálj belőle pénzt.

Még sose volt ennyire könnyű belevágni egy új vállalkozásba. A dropshipping egy olyan lehetőség, amivel a „beugró” milliókat megspórolhatod. Ha csak hobbi szinten foglalkozol vele, akkor is könnyen megkereshetsz vele egy elég szép mellékest.